2010. május 27., csütörtök

Természetfotó Magazin

Megjelent a a természetfotó magazin legújabb online száma. 
Elérhető: www.termeszetfotomagazin.hu

2010. május 25., kedd

Utazás a világ körül 2010

MAFOSZ által meghirdetett Utazás a világ körül 2010 című fotópályázat 7. kiállításán 4 db fotóval szerepelek.
Helyszín: Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus, 1011 Budapest, Corvin tér 8.
Időpont: 2010. május 28-tól június 10-ig. Látogatható hétköznapokon reggel 8 és este 8 óra között.

2010. május 15., szombat

Házi rozsdás

Házunk vendége egy házi rozsdásfarkú család. Egy portré a hímről.

2010. május 14., péntek

Szenzor tisztítás házilag

-->
A Canon 400D 2007. évi megvétele óta először kényszerültem szenzortisztításra. Miért nem volt rá eddig szükség? Mivel cserélhető objektíves digitális fényképezőgép így szembesülnöm kellett, hogy két objektív esetén már nagyobb a valószínűsége a szennyeződés bejutásának a tüköraknába. A Canon 400D rendelkezik saját beépített tisztítófunkcióval, mely az infravörös szűrőt rázza. Amíg nem cseréltem objektívet ez a módszer megfelelő volt számomra, az objektívet lefelé tartva 2-3 ki-be kapcsolás elég volt.
A problémám ott kezdődött, hogy az USA-ból beszereztem egy ND 110-es szűrőt, erről később szeretnék majd írni. Első tesztelésnél 1 perces záridőnél és szűk f/16 és f/22 rekeszérték esetén a nem kívánt porszemek és a szöszök megjelentek. Rá kellett jönnöm, hogy a 3 év alatt rárakódott szennyeződés is felszínre kerülhetett.


Pillanatnyi kétségbe esés után jött az első ötlet, hogy elviszem valahová Pesten, ahol kitakarítják nekem a fényképezőgépet. Pár ajánlatot megnéztem Mikrosat Kft. 3.000 Ft Camera Kft. Teljes tisztítása 15.000. Ft. Közben sok hasznos weboldalt és a youtube-t átnézve rájöttem, hogy ha más meg tudja csinálni akkor nekem se jelenthet gondot. Első lépésként, a tisztítást a tüköraknával kezdtem. Mivel körtepumpám akkor még nem volt – saját kárán tanul az ember – elvittem a Szekrényes Fotó-Optikába, ahol Tekse Gábor fényképész barátom sűrített oxigénnel alulról fújkáljuk ki a belsejéből a port. Az eredmény még nem volt kedvező a számomra ezért arra az elhatározásra jutottam, hogy beszerzek egy DUST-AID WAND KIT-et. Ez az egy technika volt számomra ismerős mivel jártam egy évvel ezelőtt az Extreme Digital-nál egy bemutatónapon és meggyőző volt számomra. Pesten a Media Markt-ban be is szereztem egy komplett csomagot ami tartalmazza mindazt, amire szükséges van az érzékelő tisztításához. Tartalmaz 50 db steril kendőt, három, különböző méretű pálcát valamint a tisztító folyadékot.  


Tisztítás előtt mindent elpakoltam az asztalról letakarítottam törlőkendővel és vártam úgy 1 órát, hogy leülepedjen (tökéletes steril környezetről nem tudok gondoskodni Gyimesi Attila fotóstársam elmeséle, hogy ő a kórházban hogyan oldja meg :) A megvilágításhoz a fejlámpámat használtam, a fényképezőgépet manuális szenzor tisztítás funkcióba raktam és kezdődhetett a tisztítás. A DUST-AID használata teljesen logikus, nekem a legkisebb 1,6 szenzorméretre megfelelő pálcikára volt szükségem, a leírtak alapján rögzítettem a kendőt és 2-3 csepp folyadékot kell rátenni. Én ezt 3-4x megismételtem egyre jobb lett az eredmény.

Időközben a Fotóbarátok-ról Placy elmesélte nekem, hogy ő a száraz tisztításnak a LensPen híve. Időközben a Westendben nyílt napot tartott a LensPen beszereztem egy SensorKlear-2 ccd tisztítót és egy lencsetisztítót is. Meglepődtem a LensPen hatékonyságán, mely aktív szenet tartalmaz.  




A végeredmény elég jó lett, rá kellett jönnöm, hogy 2-3 szemcsét nem tudok leszedni rágyógyult, de tökéletesen tiszta szenzor nincsen, és a lehetőségekhez mérten tiszta és használható is. Tulajdonképpen nem is a szenzort tisztítjuk, hanem az előtte elhelyezkedő szűrőt, vagyis egy üvegfelületet. Egyik weboldalon olvastam, hogy a srác 30 mp-es hosszú záridő alatt tisztította a gépét és a redőny elkapta tisztítás közben, zárcsere lett a vége. Így ne. Ha nem érted a géped működését inkább bízd szakemberre. Egy jó tipp: objektív cserénél a gépet lefelé tartsd, az objektív védőkupakokat pedig azonnal tedd rá, ha az objektíveket is tisztán tartjuk, akkor ezzel lassítható a szenzor porosodása. Továbbá alkalmanként körtepumpával természetesen lefelé tartva a fújkáljuk ki a gép belsejéből a port. Ha bármilyen kérdésed és észrevételed van jelezd felém.

2010. május 7., péntek

vaddisznók

Áprilisban túrázni voltunk a  Mátrában Orsival és találkoztunk a vaddisznókkal:


















2010. május 5., szerda

Tatai Vadlúd Sokadalom

November utolsó hétvégéjének szombat délutánján barátnőmmel felkerekedtünk és elmentünk Tatára a IX. Tatai Vadlúd Sokadalom című rendezvényre.

A délelőtti szakadó eső után délutánra már hétágra sütött a nap, soha jobbkor! Minden év utolsó novemberi szombati napján kerül megrendezésre a rendezvény a szervező a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Komárom-Esztergom megyei Csoportja (www.mme.hu), a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület (www.szazvolgy.hu).

A távoli északi költőterületeikről érkező vadludak tatai Öreg-tavon alakították ki téli pihenőhelyüket. Tízezrével érkeznek minden év novemberében, hogy a hideg téli hónapokat itt töltsék, aztán februárban-márciusban visszainduljanak skandináviai, szibériai költőhelyeik felé. Európában egyedülálló látványosság, mivel egyetlen olyan madár pihenőhely, amelyet egy város szinte teljesen körülvesz.

Nagyon nagy volt az érdeklődés, tele volt a tópart sok természetbarát, természetfilmes is jelen volt. Sajnos fényképezőgépet nem vittem magammal azon okból, mivel nem rendelkezek teleobjektívvel (barátnőm legnagyobb örömére). A 17-50 mm-es objektívemmel pedig meg se akartam próbálni felvételeket készíteni, majd jövőre. Viszont fotós társaink százával jelentek meg az eseményen, jobbnál jobb telékkel. Lehetőség volt viszont teleszkópos madármegfigyelésre. Kerestem Nils Holgerssont valamelyik vadlúd hátán, de nem jártam sikerrel:)

Napnyugta környékén kb. délután 4 környékén a sok ezer vadlúd esti behúzása, melynek látványa egyszerűen fantasztikus! A négy égtáj felől több száz fős csoportokban jelentek meg a horizonton. Egyre hatalmasabb csapatokban jöttek a libák, először hatalmas rendezett V alakban érkeztek A tó felett aztán összekeveredtek egy nagy, egy irányba kavargó felhőbe, és szépen lassan leszálltak a tó felszínére. Mivel én képet nem csináltam (csak mobillal) ezért felteszek egy linket ahol erről videó nézhető meg.


A kötelékek lassan szétváltak, a kommentátor szerint családokra és kellő óvatossággal szálltak alá. A vadludakon kívül az Öreg-tó melletti erdőterületen kb. tizenötezer varjú és csóka is megszáll. Hátulról károgás elölről gágogás, a kihangosítást alig hallottuk a hangzavarban. Azon a napon kb. huszonötezer madarat számoltak meg, de kb. negyvenezer madarat várnak.

Idén már viszem a fényképezőgépet és teleobjektívet nem hagyom magam lebeszélni :)

kezdés

Már vagy egy éve megcsináltam ezt a blogot, de nem volt energiám vezetni, de ma rászántam magam. :) kezdem egy régebbi bejegyzésemmel, átmentem ide a Mátrai fotósok weboldalról, az volt az első blog amit írtam és közzétettem.